Kuny v izolaci, odvěký problém se kterým se setkal nejeden z našich zákazníků. Kuna, pro své zvědavou a hravou povahu, může způsobit vážné problémy, když se dostane do izolačního systému domu. Její přítomnost může mít negativní vliv na funkčnost izolace a tepelnou účinnost domu. Během naší praxe jsme se s kunou setkali opakovaně a v článku se dozvíte o nejčastějších problémech, kterými vám tento malý, obecně rozšířený živočich dokáže znepříjemnit život.
Nežádoucí spojení a výzva pro domácnost? Kuny v izolaci
Kuny v izolaci často poškozují izolační materiál ve střeše nebo stěnách. Jejich kousání a hrabání vytváří mezery a otvory v izolaci, což následně vede k tepelným ztrátám a zvýšeným nákladům na topení. Řešením je odstranění kuny a následná oprava poškozené izolace. Instalace ochranných mřížek na vstupy a důkladná oprava izolace s použitím odolnějších materiálů mohou pomoci zabránit opětovnému poškození. Na trhu existuje mnoho pastí a plašiček na kuny. Z naší praxe však víme, že tyto prostředky obecně nefungují a kuna se do takových pastí chytí jen velmi zřídka.
Rychlá reakce je důležitá
Často se nám stává, že naši zákazníci se stěžují, že nedokážou dostatečně vytopit podkrovní prostory. Po provedení sondy často nacházíme dutiny, kterou kuny většinou odstranily nebo pošlapaly. To má za následek únik tepla a kondenzaci v zimním období a přehřívání těchto prostorů v letních měsících. Když už máte kuny v izolaci je důležité rychle reagovat a provést opravu izolace, aby se zachovala tepelná pohoda a energetická efektivita těchto prostorů.
Nepoškodí jen samotnou izolaci
Když se kuna dostane do střechy, často poškodí paropropustnou folii, která má také hydroizolační vlastnosti. V případě pronikání dešťové vody za střešní krytinu a následnému zatečení do konstrukce střechy může dojít v důsledku ztráty kondenzačních schopností paropropustné fólie k vzniku mokrých fleků na stropním podhledu, to vede také ke vzniku plísní. Další důvod proč jsou kuny v izolaci častou noční můrou pro lidi.
Takovou poškozenou izolaci je možné znovu doplnit. Po vytvoření otvorů v stropním podhledu je izolace nafoukána do dutiny. Doplněná izolace pak plní svou funkci a chrání majitele před teplem v letních měsících. Je důležité rychle reagovat na poškození izolace kunou a provést její opravu, aby byla zachována kvalita a účinnost střešního systému.
Pozor na odpad
Kuny v izolaci mohou být časována biologická bomba, neboť kuna může přinášet do izolace různé materiály, jako jsou suché listy, větvičky a jiný odpad. Toto znečištění může omezit účinnost izolace a vytvořit nehygienické prostředí. Řešením je pravidelná kontrola a čištění izolace od nečistot. Zabraňte přístupu kuny do izolace uzavřením vstupů a udržováním neznečištěného okolí. To pomůže minimalizovat znečištění a udržet izolaci ve vysoké funkčnosti.
Je třeba myslet na to, že kuna je noční tvor a jejich aktivita v izolaci vám může způsobit nepohodlí a rušení pro obyvatele domu. Jejich hrabání, skákavé zvuky a skřípání mohou rušit klidný spánek a vyvolávat stres. Řešením je odstranění kuny a již zmiňovaná oprava poškozené izolace, což by mělo zajistit tišší a klidnější prostředí.
Je důležité si uvědomit, že úplně se zbavit problému s jménem kuna a izolace nemusí být jednoduché a často se to nemusí podařit vůbec. Nicméně, existují preventivní opatření, která mohou minimalizovat riziko jejich vniknutí a poškození izolace. Patří sem uzavírání vstupů do střechy a stěn, instalace ochranných mříží.
Je tedy zřejmé, že kuna je poměrně častým návštěvníkem domů, které mají izolaci. My v Ekoizolaci máme s tímto malým návštěvníkem dlouhodobé zkušenosti, umíme tak přesně dofoukat potřebné množství izolace a váš příbytek tak opět zbavit zbytečných úniků tepla.
V následujících obrázcích máte možnost vidět termovizi provedenou za účelem prověření kvality zateplení budovy. Zvláštní důraz byl při kontrole kladen na provedení zateplení ploch, provedení oken a dveří. Dále přítomnost různých anomálií i chladnějších či teplejších pásů a tepelného mostu, které by mohly negativně ovlivnit teplotní vlastnosti budovy.