Teplo je pro lidí v dnešní době naprostým standardem a představa, že si vezmeme o svetr navíc, je pro většinu z nás jen nemístným žertem. Bohužel nás ceny energií dohánějí do kouta. V rodinném domě je problematika úniku tepla vůbec vysoká. Tepelné ztráty – jak jim předcházet a mít tak v domě ideální teplotu za co nejnižší cenu?
Co je to tepelná ztráta?
V ideálním prostředí by se byt či dům vytopil jen jednou na vhodnou teplotu a ta by v obytném prostoru zůstala konstantě. Různé materiály ale teplo pohlcují a nekvalitně vytvořené domy (či staré konstrukce) zapříčiňují, že nám teplo z domovu odchází.
Proč vůbec řešit tepelné ztráty?
Zemi pomalu ale jistě docházejí fosilní paliva, některé velmoci tuto informaci neberou v potaz, ale zrovna oblast, kde se vyskytujeme my, se mezi ekologické ignoranty neřadí. Evropská unie přišla se zeleným plánem, který se všechny země snaží dodržovat. I z tohoto důvodu lze dostat různé dotace na snižování energetické náročnosti domu. Nejenže vás stát finančně podpoří, dokonce budete moci usínat s dobrým pocitem, že děláte něco pro naši matičku Zemi a naše potomky. Energeticky nenáročný dům (pasivní či nulový dům) vám též ušetří nemalé peníze. Ceny energií přeci jen rostou a během pár let se může topení stát jen výsadou bohatých, proto je dobré problému předcházet a alespoň minimalizovat vaše teplotní ztráty.
Jak vypočítat tepelné ztráty?
Jak zjistit, zda k teplotním ztrátám dochází v naší domácnosti a jak jsou vysoké? Existuje na to poměrně snadný, orientační vzorec:
D = G x V x ΔT
· D = celková tepelná ztráta v objektu (Watty)
- Rozpětí zhruba mezi 18.5 kW až 3,7 kW
· G = tepelněizolační koeficient domu (W/m3K. °C)
- Starý dům bez izolace: G = 2
- Dodatečně zaizolovaný starý dům: G = 1,5
- Dům postavený po roce 1990: G = 1,1
- Dům postavený po roce 2005: G = 0,8
- Dům postavený mezi rokem 2010–2015: G = 0,6
- Dům postavený po roce 2005: G = 0,4
· V = velikost obytného prostoru (m3)
· ΔΤ = teplotní rozdíl domu a minimální venkovní teploty v dané lokalitě (18 °C a -16°C = 34°C)
Díky tomuto vzorci si můžete vypočítat rozdíl v teplotní ztrátě v současnosti a po zateplení. Rozdíl může být poměrně markantní. Například:
Dům postavený v roce 1980 má zhruba 18,5 kW tepelné ztráty. Po menší tepelné izolaci (plastová okna a polystyrén) se hodnota sníží na 14kW.
Jaká jsou nejrizikovější místa pro únik tepla?
Obvodové stěny
Stěny jsou největším žroutem tepla. V číslech to znamená, že 35 % z celkového úniku je srze stěny a až 45 % vytvořeného tepla v domácnosti jimi může utéct ven. Problémem jsou otvory mezi dveřmi, okny a stěnou a nedostatečná izolace.
Podkroví a střecha
Právě izolaci střechy zvyknou lidé často podceňovat – nicméně, podle fyzikálních zákonů teplo stoupá nahoru, tedy ke střeše. V případě vysokých stropů, se teplo drží v horní části pokoje a v obytném prostoru je chladněji. Hlavní problém ale je nezaizolovaná střecha s různými otvory, špatně umístěnými větracími otvory či trhlinami. Takováto krytina má na svědomí až ¼ z celkového úniku tepla.
Dveře a okna
Různé dírky a prasklinky v oknech a dveřích způsobují taktéž ¼ z celkové tepelné ztráty.
Podlahy
Přes nezaizolovanou podlahu může procházet 10 až 15% tepla.
Poškozené potrubí
Jakékoliv kapání, prach díra, trhlina či jiné poškození naznačuje, že vaše potrubí není v nejlepším stavu. Kvůli tomu nedokáže přesouvat tak velké množství tepla.
Jak předcházet úniku tepla?
Tepelná izolace obvodových stěn, střechy a podlah
Zateplení stropu, střechy a podlah je hlavním tahounem v redukci úniku tepla. Je potřeba zvolit kvalitní materiál. V posledních letech je oblíbená foukaná izolace, která je vhodná pro všechny části domu, je levnější než jiné typy, a proto je její návratnost nejrychlejší. Největším pozitivem je ale rychlost, zateplení půdy může být hotové už za tři dny, bez odpadu a nepořádku.
Výměna starých oken a dveří
Úplně nejlepší řešení, které tepelným ztrátám zatne tipec. Nezapomínejte, že plastová okna nepatří do starého nezaizolovaného domu, mohli byste se poté potýkat s plísní. Jestli zvolíte tuto cestu, investujte do kvalitních oken s pořádným rámem a izolačním trojsklem.
Izolace těsnícími lištami
Jestli zrovna nedisponujete rozpočtem na výměnu oken a dveří, vsaďte na izolační lišty. Ty nalepíte na rámy oken i dveří a alespoň částečně ztráty zredukujete.
Disponujte servisovaným kotlem
Servisovaný kotel je snad samozřejmostí, nezapomínejte ale, že se časem snižuje i jeho účinnost. Po určité době jeho výkon klesne třeba na 60 %.
Využijte přírodní zdroje
Při výstavbě domu vezměte v úvahu světové strany. Slunce dokáže poměrně dobře vytopit místnost i v zimních měsících.
Snižte stropy
Čím menší prostor musíte vytápět, tím méně tepla potřebujete, snížené stropy jsou určitě cestou.
Naučte se větrat
Hodně lidí větrá jen jednou za čas, ale „pořádně“. To není správně, naučte se větrat každý den, otevřete všechna okna, a vytvořte tak průvan zhruba na 5 minut. Za tu dobu se vymění vydýchaný vzduch v domě, ale nestihnou se ochladit stěny.
Vsaďte na obnovitelné zdroje
Možná nemáte v plánu rekonstruovat váš dům, aby nebyl tak energeticky náročný, ale co vsadit na obnovitelné zdroje a vytvářit si energie sami? Stát tyto projekty dotuje, tak vás to nebude stát tolik peněz a později ušetříte poměrně dost. Můžete zkusit například tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku.