Které řešení se nejvíce vyplatí?
Pokud se jedná o zateplení půdy, každý zkušený řemeslník ví, že neodborně zařízená střecha bez vhodné izolace je naprostou katastrofou pro majitele dané stavby. Takový výsledek velmi zvýší energetickou náročnost vašeho domu a bude pro vás zároveň představovat zdroj nepohodlí, zimy a dalších závažných problémů. Z toho důvodu je nutné pečlivě vybrat nejvhodnější materiál, postup i samotné provedení. Jak na to?
Nepodceňte žádný detail
V současné době je možné zvolit rovnou z několika různých metod zateplení půdy, přičemž se rozhodně hodí znát základní specifika každé z nich. Nejspíše každý z vás zná klasické role izolačního materiálu, které se u nás těšily oblíbenosti po několik desítek let. Mezi jejich hlavní nevýhody patří složitá realizace vyžadující složité položení několika na sebe navazujících vrstev, neschopnost správně zajistit ochranu členitému prostoru a následné úniky tepla mezi četnými mezerami.
K tomu je ještě nutné připočíst časovou náročnost (3 až 4 dny práce), nepříliš příznivou cenu a poněkud omezenou životnost. Není se tudíž čemu divit, že se právě v posledních letech nechává tento postup zahanbit modernějšími a výhodnějšími způsoby. Jedním z těch nejvyhledávanějších je takzvaná foukaná izolace. Ta se poučila z chyb svého předchůdce, a tím pádem poskytuje mnohem lepší vlastnosti v každém ohledu (při zateplení půdy i jiných prostor).
Jaké benefity přináší tato metoda?
Již z názvu je naprosto jasné, že se jedná o materiál, který se nanáší jednoduchým foukáním. Médiem je v tomto případě minerální vata, jež může mít podobu čedičovou, polystyrenovou, dřevovláknitou, celulózovou a skelnou, přičemž jednou z nejlepších voleb je patentovaná technologie Knauf Supafil Loft.
Nyní ale k výhodám daného postupu. Nejvýraznější z nich je schopnost nanést materiál i do těch nejsložitějších a nejméně přístupných otvorů, a to vše velmi snadno a během krátké doby. Dále vás potěší i absence mezer, kterými v případě klasických rolí uniká spousta tepla. Díky tomu si zajistíte o něco výraznější úspory, větší pohodlí a přirozeně i bezpečnější bydlení.
Nic však nefunguje samo od sebe a vždy je potřeba provést celý proces poctivě, zvolit solidní médium a především vsadit na profesionály. Opravdu se nepokoušejte zrealizovat tuto práci svépomocí, protože tím pouze ohrozíte svoji střechu, vyhodíte peníze a stejně budete muset brzy takový výsledek nechat opravit.
Zateplení půdy foukanou izolací – Na co si musíte dávat pozor?
Největší péči byste měli věnovat třem základním faktorům – objemové hmotnosti, výšce a váze izolace. Vyjmenovaná kritéria musí společně utvořit neprůstřelnou ochranu. Zároveň mějte na paměti, že čím kolmější je střecha vůči vodorovné ose, tím dražší vaše zateplení bude (bude potřeba nanést těžší vrstvu materiálu). Tento fakt má na svědomí jev zvaný sesedání izolace, který je podstatným činitelem celého projektu.
S cenou umí zamávat i volba aplikační výšky, jež se v mnoha případech nedá předem určit bez návštěvy odborníků. Jedná se však o kriticky důležitou součást, která má největší vliv na kvalitu izolace.
Pokud se však bojíte velkých investic, musíme vás uklidnit. Samotná cena úspěšně zrealizovaného projektu (či už se jedná o zateplení půdy nebo jiných prostor) není ničím strašidelným, přičemž vám v dlouhodobém měřítku tento výdaj dokonce ušetří finance. Zajímavou možností je i získání dotací z programu Nová zelená úsporám. Nebavíme se přitom o pouhých několika tisících korun, protože lze získat dotace až v hodnotě 650 000 Kč. Z výše jmenovaných důvodů je tedy naprosto jasné, která volba vyhrává v pomyslném žebříčku výhodnosti. Podívejte se na potřebné informace, nechte si vypracovat individuální cenovou nabídku a rozhodněte se sami, zdali je to ta správná cesta pro vás.